Yoast SEO Premium (for WordPress) - en to da_DK translation catalogue (318 entries)

en: %1$s %2$s must be installed and activated in order to use %3$s.
da_DK: %1$s %2$s skal installeres og aktiveres for at kunne bruge %3$s.

en: %1$s Job Posting
da_DK: %1$s stillingsopslag

en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old post URL to the new post URL.
da_DK: %1$s oprettede et %2$sredirect%3$s fra den gamle indlægs-URL til den nye.

en: %1$s created a %2$sredirect%3$s from the old term URL to the new term URL.
da_DK: %1$s oprettede et %2$sredirect%3$s fra den gamle term-URL til den nye.

en: %1$s detected that you deleted a post (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
da_DK: %1$s opdagede, at du slettede et indlæg (%5$s). Du kan enten %2$s I tvivl om, hvad du skal gøre? %3$sLæs dette indlæg %4$s.

en: %1$s detected that you deleted a term (%5$s). You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post %4$s.
da_DK: %1$s opdagede, at du slettede en term (%5$s). Du kan enten: %2$s I tvivl om, hvad du skal gøre? %3$sLæs dette indlæg %4$s.

en: %1$s detected that you moved a post (%5$s) to the trash. You can either: %2$s Don't know what to do? %3$sRead this post%4$s.
da_DK: %1$s opdagede, at du flyttede et indlæg (%5$s) til Papirkurven. Du kan enten: %2$s Du ved ikke, hvad du skal gøre? %3$sLæs dette indlæg%4$s.

en: %1$s detected that you restored a post (%4$s) from the trash, for which a redirect was created. %2$sClick here to remove the redirect%3$s
da_DK: %1$s har opdaget, at du gendannede et indlæg (%4$s) fra Papirkurven; der er oprettet et redirect for indlægget. %2$sKlik her for at fjerne redirectet.%3$s

en: %1$s is not connected to %2$s. To set up a connection, make sure you click %3$sSave changes%4$s first, then copy the given API key below and use it to %3$screate%4$s and %3$sturn on%4$s a Zap within your %2$s account.
da_DK: %1$s er ikke forbundet med %2$s. Hvis du vil oprette en forbindelse, skal du først klikke på %3$sGem ændringer%4$s og derefter kopiere den angivne API-nøgle nedenfor og bruge den til at %3$soprette%4$s og %3$stænde for%4$s en Zap på din %2$s-konto.

en: %1$s is successfully connected to %2$s!
da_DK: %1$s har forbindelse til %2$s!

en: %1$s uses this API Key: %2$s
da_DK: %1$s bruger denne API-nøgle: %2$s

en: %1$s will be redirected to %2$s. Maybe it's worth considering to create a direct redirect to %2$s.
da_DK: %1$s vil blive redirected til %2$s. Måske skulle du overveje at oprette en direkte redirect til %2$s.

en: %1$sClick here%2$s to index your links, so we can identify orphaned %3$s. %4$s
da_DK: %1$sKlik her%2$s for at indeksere dine links, så vi kan identificere forældreløse (orphaned) %3$s. %4$s

en: %1$sConnect %2$s with %3$s%4$s to instantly share your published posts with 2000+ destinations such as Twitter, Facebook and more.
da_DK: %1$sForbind %2$s med %3$s%4$s for øjeblikkeligt at dele dine offentliggjorte indlæg med mere end 2000 destinationer som Twitter, Facebook og meget mere.

en: %1$sLearn more about orphaned content%2$s.
da_DK: %1$sLær mere om forældreløst indhold%2$s.

en: %2$sActivate %1$s now%3$s
da_DK: %2$sAktiver %1$s nu%3$s

en: %2$sInstall %1$s now%3$s
da_DK: %2$sInstaller %1$s nu%3$s

en: %2$sNetwork Activate %1$s now%3$s
da_DK: %2$sNetværksaktiver %1$s nu%3$s

en: %2$sUpgrade %1$s now%3$s
da_DK: %2$sOpgrader %1$s nu%3$s

en: %s can generate redirect files that can be included in your website web server configuration. If you choose this option the PHP redirects will be disabled. Only check this option if you know what you are doing!
da_DK: %s kan generere redirect-filer, som kan indsættes i dit websites serverkonfiguration. Hvis du vælger dette, vil PHP-redirects blive deaktiveret. Afkryds kun denne indstilling, hvis du ved, hvad du gør!

en: %s integration
da_DK: %s-integration

en: %s internal linking
da_DK: %s interne links

en: %s just created a redirect from the old URL to the new URL.
da_DK: %s har lige oprettet et redirect fra den gamle URL til den nye.

en: %s will ask for an API key. Use this one:
da_DK: %s vil bede om en API-nøgle. Brug denne:

en: 'Orphaned content' refers to %1$s that have no inbound links, consider adding links towards these %1$s. %2$s
da_DK: 'Forældreløst indhold' (Orphaned content) i henhold til %1$s, som ikke har nogle indgående links. Overvej at indsætte links til disse %1$s. %2$s

en: 301 Moved Permanently
da_DK: 301 Flyttet permanent

en: 302 Found
da_DK: 302 Fundet

en: 307 Temporary Redirect
da_DK: 307 Midlertidig redirect

en: 410 Content Deleted
da_DK: 410 Indhold slettet

en: 410 Redirect created from %1$s!
da_DK: 410 Redirect oprettet fra %1$s!

en: 451 Unavailable For Legal Reasons
da_DK: 451 Utilgængelig af lovhjemlede grunde

en: Activate your subscription
da_DK: Aktiver dit abonnement

en: Add Redirect
da_DK: Tilføj viderestilling

en: Add a block to your job posting...
da_DK: Føj en blok til dit stillingsopslag...

en: Add a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
da_DK: Tilføj en metabeskrivelse til dit indlæg for at få de bedste interne linkforslag.

en: Add a title and a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
da_DK: Tilføj en titel og en metabeskrivelse til dit indlæg for at få de bedste interne linkforslag.

en: Add a title to your post for the best internal linking suggestions.
da_DK: Føj en titel til dit indlæg for at få de bedste interne linkforslag.

en: Add as related keyphrase
da_DK: Tilføj som relateret søgeord

en: Add custom fields to page analysis
da_DK: Tilføj brugerdefinerede felter til sideanalyse

en: Add related keyphrase
da_DK: Tilføj relaterede søgeord

en: Added!
da_DK: Tilføjet!

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address where the office is located
da_DK: Adresse hvor kontoret er placeret

en: Adds a list of internal links to sibling pages which share the same parent.
da_DK: Føjer en liste over interne hyperlinks til sidestillede sider, der deler den samme overordnede side.

en: Adds a list of internal links to subpages of this page.
da_DK: Føjer en liste over interne hyperlinks til undersider på denne side.

en: Adds a list of links related to this page.
da_DK: Tilføjer en liste af links relaterede til denne side.

en: Adds a table of contents to this page.
da_DK: Tilføjer en indholdsfortegnelse til denne side.

en: All redirect types
da_DK: Alle redirect-typer

en: All redirects have been imported successfully. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the imported redirects.
da_DK: Alle redirects er importeret uden problemer. Gå til %1$sredirects-oversigten%2$s for at se de importerede redirects.

en: Also, add a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
da_DK: Tilføj også en metabeskrivelse til dit indlæg for at få de bedste interne linkforslag.

en: Also, add a title and a metadescription to your post for the best internal linking suggestions.
da_DK: Tilføj også en titel og en metabeskrivelse til dit indlæg for at få de bedste interne linkforslag.

en: Also, add a title to your post for the best internal linking suggestions.
da_DK: Tilføj også en titel til dit indlæg for at få de bedste interne linkforslag.

en: An error occurred: unfortunately our Morphology feature is not working. Please make sure you {{activateLink}}activate your subscription in MyYoast{{/activateLink}} and then {{reloadButton}}reload this page{{/reloadButton}} to make it work properly.
da_DK: Der opstod en fejl: Desværre fungerer vores morfologifunktion ikke. Kontroller at du {{activateLink}}aktiverer dit abonnement i MyYoast{{/activateLink}} og derefter {{reloadButton}}genindlæs denne side{{/reloadButton}} for at få den til at fungere korrekt.

en: Analysis results
da_DK: Analyseresultater

en: Apply button
da_DK: Knappen Anvend

en: Are you trying to use multiple related keyphrases? You should add them separately.
da_DK: Forsøger du at bruge flere relaterede søgeord? Du bør tilføje dem separat.

en: As you're on Apache, you should add the following include to the website httpd config file:
da_DK: Da du bruger Apache, skal du tilføje følgende til webstedets httpd konfigurationsfil:

en: As you're on Nginx, you should add the following include to the Nginx config file:
da_DK: Da du bruger Nginx, skal du tilføje følgende til Nginx-konfigurationsfilen:

en: Ask your SEO Manager or Site Administrator to count links in all texts, so we can identify orphaned %1$s. %2$s
da_DK: Spørg din SEO-manager eller webstedsadministrator om at tælle links i alle tekster, så vi kan identificere forældreløse (orphaned) sider %1$s. %2$s

en: Base salary
da_DK: Grundløn

en: Benefits
da_DK: Frynsegoder

en: By default we write the redirects to your %s file, check this if you want the redirects written to a separate file. Only check this option if you know what you are doing!
da_DK: Som standard skrives viderestillinger til din %s-fil. Afkryds her hvis du ønsker at viderestillingerne skrives til en anden fil. Brug kun denne indstilling, hvis du ved, hvad du gør!

en: CSV import failed: No file selected.
da_DK: CSV-import mislykkedes: Ingen fil valgt.

en: CSV import failed: the provided file could not be parsed using a CSV parser.
da_DK: CSV-import mislykkedes: Den tilvejebragte fil kunne ikke parses med en CSV-parser.

en: CSV import failed: the provided file is larger than %1$s.
da_DK: CSV-import mislykkedes: Den angivne fil er større end %1$s.

en: CSV import failed: the provided file is not a CSV file.
da_DK: CSV-import mislykkedes: Den angivne fil er ikke en CSV-fil.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: Choose a CSV file from your computer:
da_DK: Vælg en CSV fil fra din computer:

en: City
da_DK: By

en: Close
da_DK: Luk

en: Closes on
da_DK: Lukker den

en: Connecting %1$s to %2$s means you can instantly share your published posts with 2000+ destinations such as Twitter, Facebook and more.
da_DK: Tilslutning af %1$s til %2$s betyder, at du øjeblikkeligt kan dele dine offentliggjorte indlæg med mere end 2000 destinationer som Twitter, Facebook og meget mere.

en: Contractor
da_DK: Udbyder

en: Copied!
da_DK: Kopieret!

en: Copy link
da_DK: Kopiér link

en: Copy link to suggested article: %s
da_DK: Kopiér link til foreslået artikel: %s

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: Country
da_DK: Land

en: Create Redirect
da_DK: Opret viderestilling

en: Create a Job Posting in an SEO-friendly way. You can only use one Job Posting block per post.
da_DK: Opret et stillingsopslag på en SEO-venlig måde. Du kan kun bruge en stillingsopslagsblok pr. indlæg.

en: Create a Zap in %s
da_DK: Opret en Zap i %s

en: Create redirect
da_DK: Opret viderestilling

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Delete
da_DK: Slet

en: Descriptive text
da_DK: Beskrivende tekst

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit redirect
da_DK: Redigér redirect

en: Employment
da_DK: Beskæftigelse

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enter a button label + add a link
da_DK: Angiv en knapetiket + tilføj et link

en: Enter a job description...
da_DK: Angiv en stillingsbeskrivelse...

en: Enter a related keyphrase to calculate the SEO score
da_DK: Indtast en lignende nøglefrase for at beregne SEO-scoren

en: Enter amount
da_DK: Indtast beløb

en: Enter benefit
da_DK: Angiv frynsegode

en: Enter city
da_DK: Angiv by

en: Enter country
da_DK: Angiv land

en: Enter job title
da_DK: Angiv stillingsbetegnelsen

en: Enter postal code
da_DK: Angiv postnummer

en: Enter redirects to import
da_DK: Indtast redirects, der skal importeres

en: Enter region
da_DK: Angiv område

en: Enter requirement
da_DK: Angiv krav

en: Enter street address
da_DK: Angiv gadenavn

en: Error while saving this redirect
da_DK: Fejl under forsøget på at gemme denne viderestilling.

en: Error: a redirect for this URL already exists
da_DK: Fejl: En redirect for denne URL findes allerede.

en: Estimated reading time
da_DK: Anslået læsetid

en: Estimated reading time:
da_DK: Anslået læsetid:

en: Export SEO title
da_DK: Eksportér SEO-titel

en: Export URL
da_DK: Eksportér URL

en: Export keyphrase scores
da_DK: Eksportér nøglefrase-scorerne

en: Export keyphrases
da_DK: Eksportér søgeord

en: Export keyphrases to a CSV file
da_DK: Eksportér nøglefrase til en CSV-fil

en: Export meta description
da_DK: Eksportér metabeskrivelse

en: Export readability score
da_DK: Eksportér læsbarhedsscore

en: Export redirects
da_DK: Exportér redirects

en: Export redirects to a CSV file
da_DK: Eksportér redirects til en CSV-fil

en: Export title
da_DK: Eksportér titel

en: Exporting data can take a long time when there are many posts, pages, public custom post types or terms.
da_DK: Eksport af data kan tage et stykke tid, når der er mange indlæg, sider, offentlige brugerdefinerede indlægstyper eller termer.

en: Facebook share preview
da_DK: Forhåndsvisning af Facebook-deling

en: Filter by redirect type
da_DK: Filtrér efter redirect-type

en: Full time
da_DK: Fuldtid

en: Generate a separate redirect file
da_DK: Generer en separat viderestillingsfil

en: Go to your %s Dashboard
da_DK: Gå til dit %s kontrolpanel

en: Help on choosing the perfect keyphrase
da_DK: Hjælp til at vælge den perfekte nøglefrase

en: Help on keyphrase synonyms
da_DK: Hjælp til nøglefrase-synonymer

en: If you need a list of all public posts, terms and related keyphrases, you can generate a CSV file using the %s button below.
da_DK: Hvis du har brug for en liste over alle offentlige indlæg, termer og relaterede søgefraser kan du generere en CSV-fil ved at bruge %s-knappen herunder.

en: If you need to have a list of all redirects, you can generate a CSV file using the button below.
da_DK: Hvis du har brug for en liste med alle dine redirects, kan du generere en CSV-fil med knappen nedenfor.

en: Import .htaccess
da_DK: Importer .htaccess

en: Import CSV file
da_DK: Importér CSV-fil

en: Import from a CSV file
da_DK: Import fra en CSV-fil

en: Import from other redirect plugins
da_DK: Importér fra andre redirect-plugins

en: Import from:
da_DK: Importér fra:

en: Import redirects
da_DK: Importér redirects

en: Import redirects from %s
da_DK: Importér viderestillinger fra %s

en: Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirect. | Imported %1$s/%2$s redirects successfully. Go to the %3$sredirects overview%4$s to see the imported redirects.
da_DK[0]: Importerede %1$s/%2$s redirect uden problemer. Gå til %3$sredirects-oversigten%4$s for at se den importerede redirect.
da_DK[1]: Importerede %1$s/%2$s redirects uden problemer. Gå til %3$sredirects-oversigten%4$s for at se de importerede redirects.

en: Insights
da_DK: Indsigter

en: Internal linking suggestions
da_DK: Forslag til interne links

en: It takes a few seconds to show you a list of related content to which you could link. The suggestions will be shown here as soon as we have them.
da_DK: Det tager et par sekunder at vise dig en liste over relateret indhold, som du kan linke til. Forslagene vil blive vist her, så snart vi har dem.

en: Job description
da_DK: Beskrivelse af stillingen

en: Job expiration date
da_DK: Udløbsdato for stillingen

en: Job title
da_DK: Stillingsbetegnelse

en: Keyphrase
da_DK: Søgeord

en: Keyphrase synonyms
da_DK: Søgeord synonymer

en: Learn more about estimated reading time
da_DK: Få mere at vide om anslået læsetid

en: Link suggestions
da_DK: Linkforslag

en: Load suggestions
da_DK: Indlæs foreslag

en: Location
da_DK: Lokation

en: Make it serve a 410 Content Deleted header
da_DK: Lad den sende en 410 Indhold slettet-header

en: Mark as fixed:
da_DK: Markér som løst:

en: Mark this issue as fixed in %1$s.
da_DK: Markér dette problem som løst i %1$s.

en: Max value
da_DK: Maksimumsværdi

en: Min value
da_DK: Minimumsværdi

en: Modify your social description by editing it right here.
da_DK: Rediger din sociale beskrivelse ved at redigere den lige her.

en: New URL
da_DK: Ny URL

en: New URL:
da_DK: Ny URL:

en: New URL: {{link}}%s{{/link}}
da_DK: Ny URL: {{link}}%s{{/link}}

en: New type can't be empty.
da_DK: Ny type kan ikke være tom.

en: No redirects have been imported. Probably they already exist as a redirect. Go to the %1$sredirects overview%2$s to see the existing redirects.
da_DK: Der blev ikke importeret nogen redirects. Disse redirects fandtes nok allerede. Gå til %1$sredirects-oversigten%2$s for at se de eksisterende.

en: Not all the required fields are filled.
da_DK: Ikke alle de obligatoriske felter er udfyldt.

en: Not supported!
da_DK: Ikke understøttet!

en: Office location
da_DK: Placering af kontor

en: Old URL
da_DK: Gammel URL

en: Old URL:
da_DK: Gammel URL:

en: Old URL: {{link}}%s{{/link}}
da_DK: Gammel URL: {{link}}%s{{/link}}

en: Once you add a bit more copy, we'll give you a list of related content here to which you could link in your post.
da_DK: Når du har tilføjet lidt mere tekst, giver vi dig en liste over relateret indhold her, som du kan linke til i dit indlæg.

en: Origin
da_DK: Kilde

en: Orphaned content
da_DK: Forældreløst (orphaned) indhold

en: Part time
da_DK: Deltid

en: Plain redirects
da_DK: Almindelige viderestillinger

en: Please contact a network administrator to install %1$s %2$s.
da_DK: Kontakt en netværksadministrator for at installere %1$s %2$s.

en: Please contact an administrator to install %1$s %2$s.
da_DK: Kontakt en administrator for at installere %1$s %2$s.

en: Please enter the new URL for %s
da_DK: Indtast venligst den nye URL til %s

en: Please note that the first row in this file is a header. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
da_DK: Bemærk venligst, at at den første række i denne fil er en overskrift eller header. Denne række skal ignoreres, når data fra eksporten skal parses eller importeres.

en: Please note that you can only create 1 Zap with a trigger event from %1$s. Within this Zap you can choose one or more actions.
da_DK: Bemærk, at du kun kan oprette 1 Zap med en udløserhændelse fra %1$s. Inden for denne Zap kan du vælge en eller flere handlinger.

en: Please note:
da_DK: Bemærk venligst:

en: Postal code
da_DK: Angiv postnummer

en: Read more about %s.
da_DK: Læs mere om %s.

en: Read more about how internal linking can improve your site structure.
da_DK: Læs mere om, hvordan interne links kan forbedre dit sites struktur.

en: Read more about how the insights can help you improve your content.
da_DK: Læs mere om, hvordan Indsigter kan hjælpe dig med at forbedre dit indhold.

en: Recommended Job Posting Blocks
da_DK: Anbefalede stillingsopslagssblokke

en: Redirect added.
da_DK: Redirect tilføjet.

en: Redirect created
da_DK: redirect oprettet

en: Redirect created from %1$s to %2$s!
da_DK: Viderestilling oprettet fra %1$s til %2$s!

en: Redirect deleted.
da_DK: Redirect slettet.

en: Redirect import failed: no redirects found.
da_DK: Import af redirects mislykkedes: Ingen redirects fundet.

en: Redirect import failed: the Redirection plugin is not installed or activated.
da_DK: Import af redirects mislykkedes: Redirection-pluginnet er ikke installeret eller aktiveret.

en: Redirect import failed: the selected redirect plugin is not installed or activated.
da_DK: Redirect-import mislykkedes: det valgte redirect-plugin er ikke installeret eller aktiveret.

en: Redirect import failed: we can't recognize this type of import.
da_DK: Import af redirects mislykkedes: vi kan ikke genkende denne slags import.

en: Redirect it to another URL
da_DK: Redirect den til en anden URL

en: Redirect method
da_DK: Redirect-metode

en: Redirect not deleted.
da_DK: Redirect ikke slettet.

en: Redirect this broken URL and fix the error
da_DK: Redirigér denne døde URL og løs fejlen

en: Redirect updated.
da_DK: Redirect opdateret.

en: Redirection
da_DK: Omdirigering

en: Redirects
da_DK: Viderestillinger

en: Redirects per page
da_DK: Viderestillinger per side

en: Redirects settings
da_DK: Indstillinger for redirect

en: Refresh suggestions
da_DK: Genopfrisk foreslag

en: Regex Redirects
da_DK: Regex-viderestillinger

en: Region
da_DK: Område

en: Regular Expression (regex) Redirects are extremely powerful redirects. You should only use them if you know what you are doing. %1$sRead more about regex redirects on our help center%2$s.
da_DK: Redirects med regulære udtryk (regex, regular expressions) er ekstremt potente redirects. Du bør kun bruge dem, hvis du ved, hvad du gør. %1$sLæs mere om regex-redirects i vores vidensbase%2$s.

en: Regular Expression redirects
da_DK: Redirects med Regular Expressions

en: Related keyphrase
da_DK: Relaterede søgeord

en: Remote job
da_DK: Fjernarbejde

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Required Job Posting Blocks
da_DK: Påkrævede stillingsopslagsblokke

en: Requirements
da_DK: Krav

en: Reset API Key
da_DK: Nulstil API-nøgle

en: Safe Redirect Manager
da_DK: Sikker redirect-manager

en: Salary range
da_DK: Lønniveau

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save anyway
da_DK: Gem alligevel

en: Search
da_DK: Søg

en: Select this redirect
da_DK: Vælg denne redirect

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show icon
da_DK: Vis ikon

en: Show the descriptive text
da_DK: Vis den beskrivende tekst

en: Shows an estimated reading time based on the content length.
da_DK: Viser en anslået læsetid baseret på indholdslængden.

en: Simple 301 Redirects
da_DK: Simple 301-redirects

en: Social description
da_DK: Social beskrivelse

en: Social title
da_DK: Social titel

en: Something went wrong when deleting this redirect.
da_DK: Noget gik galt, da dette redirect skulle slettes.

en: Stale cornerstone content
da_DK: Gammelt hjørnestensindhold

en: Stale cornerstone content refers to cornerstone content that hasn’t been updated in the last 6 months. Make sure to keep these %1$s up-to-date. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
da_DK: Gammelt hjørnestensindhold er hjørnestensindhold der ikke er opdateret de seneste seks måneder. Sørg for at holde disse %1$s opdateret. %2$sLær mere om hjørnestensindhold%3$s.

en: Synonyms
da_DK: Synonymer

en: Table of contents
da_DK: Indholdsfortegnelse

en: Target
da_DK: Mål

en: Team Yoast
da_DK: Yoast-teamet

en: Temporary
da_DK: Vikar

en: The (typically single) geographic location associated with the job.
da_DK: Den (typisk enkelte) geografiske placering, der er knyttet til stillingen.

en: The Insights section in our metabox shows you useful data about your content, like what words you use most often.
da_DK: Sektionen Indsigter i vores metaboks viser dig nyttige data om dit indhold, så som hvilke ord du oftest bruger.

en: The Regular Expression field can't be empty.
da_DK: Feltet regular expression kan ikke være tomt.

en: The URL you are redirecting to seems to return a %1$s status. You might want to check if the target can be reached manually before saving.
da_DK: Den URL, du redirecter til, returnerer tilsyneladende en %1$s-status. Måske du skulle tjekke manuelt, om adressen findes, inden du gemmer.

en: The URL you entered could not be resolved.
da_DK: Den URL, du indtastede, findes ikke.

en: The URL you entered returned a HTTP code different than 200(OK). The received HTTP code is %1$s.
da_DK: Den URL, du indtastede, returnerede ikke en HTTP 200 OK-kode. Den modtagne HTTP-kode er %1$s.

en: The address where the office is located.
da_DK: Den adresse, hvor kontoret er placeret.

en: The base salary of the job.
da_DK: Grundlønnen for stillingen.

en: The date after which the job posting is not valid anymore.
da_DK: Den dato, hvor stillingsopslaget ikke længere er gyldigt.

en: The description of benefits associated with the job.
da_DK: Beskrivelsen af de frynsegoder, der er tilknyttet stillingen.

en: The description of skills and experience needed for the position.
da_DK: Beskrivelsen af de færdigheder og de erfaringer, der er nødvendige for stillingen.

en: The description of the job.
da_DK: Beskrivelsen af stillingen.

en: The first row in this file is the header row. This row should be ignored when parsing or importing the data from the export.
da_DK: Den første række i filen er rækkeoverskriften med kolonneoverskrifterne. Denne række bør ignoreres, når data fra eksporten skal analyseres eller importeres.

en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
da_DK: The første alt-i-et SEO-løsning til WordPress, inklusive indholdsanalyse på siden, XML-sitemaps og meget mere.

en: The link suggestions metabox contains a list of posts on your blog with similar content that might be interesting to link to.
da_DK: Metaboksen med linkforslag indeholder en liste med din blogs indlæg med et lignende indhold, som du kan være interesseret i at linke til.

en: The new URL field can't be empty.
da_DK: Feltet til den nye URL kan ikke være tomt.

en: The old URL already exists as a redirect.
da_DK: Den gamle URL eksisterer allerede som en redirect.

en: The old URL field can't be empty.
da_DK: Feltet til den gamle URL kan ikke være tomt.

en: The old URL for your redirect is not relative. Only the new URL is allowed to be absolute. Make sure to provide a relative old URL.
da_DK: Den gamle URL for dit redirect er ikke relativ. Kun den nye URL må være absolut. Sørg for at angive en gammel URL, der er relativ.

en: The redirect type is the HTTP response code sent to the browser telling the browser what type of redirect is served. %1$sLearn more about redirect types%2$s.
da_DK: Redirect-typen er den HTTP-svarkode, der sendes til browseren for at fortælle den, hvilken slags redirect en får. %1$sLæs mere om redirect-typer%2$s.

en: The redirect was added successfully.
da_DK: Redirecten blev tilføjet.

en: The redirect was deleted successfully.
da_DK: Redirecten blev slettet.

en: The redirect was updated successfully.
da_DK: Redirecten blev opdateret.

en: The redirect you are trying to save will create a redirect loop. This means there probably already exists a redirect that points to the origin of the redirect you are trying to save
da_DK: Den redirect, du prøver at gemme, vil medføre en redirect-løkke. Det betyder, at der sandsynligvis allerede eksisterer en redirect, som peger på kilden i den redirect, du forsøger at gemme.

en: The salary range of the job, depending on a variety of factors (e.g. a candidate's education level or level of experience).
da_DK: Stillingens lønniveau, afhængigt af en række faktorer (f.eks. en kandidats uddannelsesniveau eller erfaringsniveau).

en: The title of the job.
da_DK: Stillingens titel.

en: The type of employment (e.g. full-time, part-time, contract, temporary, seasonal, internship).
da_DK: Ansættelsestype (f.eks. fuldtidsbeskæftigelse, deltid, kontrakt, midlertidig, sæsonbestemt, praktik).

en: This is a volunteer role
da_DK: Dette er et frivilligt job

en: This is an internship
da_DK: Dette er en praktikplads

en: This job is 100% remote
da_DK: Denne stilling er 100% fjernarbejde

en: This job is 100% remote.
da_DK: Denne stilling er 100% fjernarbejde.

en: To improve your site structure, consider linking to other relevant posts or pages on your website.
da_DK: Hvis du vil forbedre din webstedsstruktur, kan du overveje at linke til andre relevante indlæg eller sider på dit websted.

en: Twitter share preview
da_DK: Forhåndsvisning af Twitter-deling

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Unit
da_DK: Enhed

en: Unknown error. Failed to create redirect.
da_DK: Ukendt fejl. Kunne ikke oprette redirect.

en: Unknown error. Failed to update redirect.
da_DK: Ukendt fejl. Kunne ikke opdatere redirect.

en: Update Redirect
da_DK: Opdatér redirect

en: Value
da_DK: Værdi

en: We could not find any relevant articles on your website that you could link to from your post.
da_DK: Vi kunne ikke finde nogen relevante artikler på dit websted som du kunne linke til fra dit indlæg.

en: We need to optimize your site’s SEO data so we can offer you the best %1$slinking suggestions%2$s.
    
    %3$sStart SEO Data optimization%4$s
da_DK: Vi er nødt til at optimere dit websteds SEO-data, så vi kan tilbyde dig de bedste %1$slinkforslag%2$s.
    
    %3$s Start SEO-dataoptimering%4$s

en: We're unable to create the directory %s
da_DK: Vi kunne ikke oprette mappen %s

en: We're unable to save the redirect file to %s
da_DK: Vi kunne ikke gemme den redirectede fil til %s

en: We're unable to save the redirects to your %s file. Please make the file writable.
da_DK: Vi kan ikke gemme viderestillingerne til din fil %s, gør venligst filen skrivbar.

en: We're unable to write data to the file %s
da_DK: Vi kunne ikke skrive data til filen %s

en: We've detected %1$s%2$d 'orphaned' %3$s%4$s (no inbound links). Consider adding links towards this %3$s. | We've detected %1$s%2$d 'orphaned' %3$s%4$s (no inbound links). Consider adding links towards these %3$s.
da_DK[0]: Vi har opdaget %1$s%2$d 'forældreløs' (orphaned) %3$s%4$s (ingen indgående links). Overvej at indsætte link til %3$s.
da_DK[1]: Vi har opdaget %1$s%2$d 'forældreløse' (orphaned) %3$s%4$s (ingen indgående links). Overvej at indsætte links til disse %3$s.

en: Web server
da_DK: Webserver

en: Write list…
da_DK: Skriv liste...

en: Write redirects to the %1$s file. Make sure the %1$s file is writable.
da_DK: Skriv viderestillinger til %1$s-filen. Sørg for, at %1$s-filen er skrivbar.

en: Yoast Estimated Reading Time
da_DK: Yoast anslået læsetid

en: You are already editing a redirect, please finish this one first
da_DK: Du redigerer allerede en redirect. Færdiggør venligst denne først

en: You are attempting to redirect to the same URL as the origin. Please choose a different URL to redirect to.
da_DK: Du forsøger at redirecte til den samme ULR som den oprindelige.
    					Vælg venligst at redirecte til en anden URL.

en: You can add or remove columns to be included in the export using the checkboxes below.
da_DK: Du kan tilføje eller fjerne kolonner, som skal inkluderes i eksporten ved at bruge afkrydsningsfelterne herunder.

en: You can copy the contents of any %1$s file in here, and it will import the redirects into %2$s.
da_DK: Du kan kopiere og indsætte indholdet i en hvilken som helst %1$s-fil her, og det vil importere dine redirects i %2$s.

en: You can't redirect a URL to itself.
da_DK: Du kan ikke viderestille en URL til sig selv.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the redirect.
da_DK: Du behøver ikke at oprette en redirect for URL&#39;en %1$s, eftersom en redirect allerede findes. Hvis dette er fint, kan du markere dette problem som løst. Hvis ikke, så gå til siden med redirects og ændr mål-URL&#39;en.

en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. The existing redirect points to %2$s. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the target URL.
da_DK: Du behøver ikke at oprette en redirect for URL&#39;en %1$s, eftersom en redirect allerede findes. Den eksisterende redirect peger på %2$s. Hvis dette er fint, kan du markere dette problem som løst. Hvis ikke, så gå til siden med redirects og ændr mål-URL&#39;en.

en: You have disabled the Link Suggestions feature, which is needed for Related Links to work. If you want to add related links, please enable Link Suggestions in the <a>Features settings.</a>
da_DK: Du har deaktiveret funktionen til at foreslå link, som er nødvendigt for at relaterede link virker. Hvis du vil tilføje relaterede link, så aktiver venligst funktionen til at foreslå links i <a>Funktions indstillinger.</a>

en: You have unsaved redirects, are you sure you want to leave?
da_DK: Du har viderestillinger, der ikke er gemt. Er du sikker på, du vil forlade siden?

en: You're redirecting to a target that returns a 301 HTTP code (permanently moved). Make sure the target you specify is directly reachable.
da_DK: Du redirecter til en adresse, som returnerer en HTTP 301-kode (permanent flyttet). Sørg for, at adressen, du indtaster, kan tilgås direkte.

en: Your keyphrase is too long. It can be a maximum of 191 characters.
da_DK: Din søgefrase er for lang. Den kan højst være på 191 tegn.

en: Your redirect is missing the subdirectory where WordPress is installed in. This will result in a redirect that won't work. Make sure the redirect starts with %1$s
da_DK: Din redirect mangler den undermappe, hvor WordPress er installeret. Det vil resultere i en redirect, der ikke virker. Du skal sikre dig, at redirecten begynder med %1$s

en: childpages
da_DK: underordnede sider

en: children
da_DK: underordnede

en: content length
da_DK: indholdslængde

en: day
da_DK: dag

en: hour
da_DK: time

en: internal linking
da_DK: intern linkning

en: keyphrase
da_DK: søgeord

en: keyphrase score
da_DK: Nøglefrase-score

en: meta description
da_DK: meta-beskrivelse

en: minute | minutes
da_DK[0]: Minut
da_DK[1]: Minutter

en: month
da_DK: måned

en: readability score
da_DK: læsbarhedsscore

en: reading time
da_DK: læsetid

en: related pages
da_DK: relaterede sider

en: related posts
da_DK: relaterede indlæg

en: seo title
da_DK: SEO-titel

en: sibling pages
da_DK: sidestillede sider

en: siblings
da_DK: sidestillede

en: site structure
da_DK: side struktur

en: subpages
da_DK: Undersider

en: this is a volunteer role
da_DK: dette er et frivilligt job

en: this is an internship
da_DK: dette er en praktikplads

en: title
da_DK: titel

en: toc
da_DK: indholdsfortegnelse

en: week
da_DK: uge

en: year
da_DK: år

en: {{a}}Read our guide on internal linking for SEO{{/a}} to learn more.
da_DK: {{a}} Læs vores vejledning om intern linkning for SEO{{/a}} for at få mere at vide.
